Yüksek doğruluk, yüksek ölçüm aralığı, yüksek peformans: "en iyisi"

Quantometre sayaçlar, türbinmetreler ile aynı çalışıma prensibiyle hareket eden sayaç tipleridir. İki cihazın arasındaki en belirgin fark, türbinmetre sayaçların aksine quantometre sayaçların iç tesisatta gözlem amacıyla kullanılmasıdır. Quantometreler de türbin sistemi ile çalışmaktadır; hat boyunca akan doğalgazın sayaçtan geçtiği sırada, türbin çarklarını döndürerek oluşturduğu hareketi rotor yardımıyla göstergelere aktırırlar.

 

Quantometrelerin, satın alma ve bakım maliyetleri oldukça uygundur ve en hassas sonuçlara ekonomik olarak ulaşabilmenizi sağlarlar. İçinde bulunan kendinden yağlanabilen rulmanlar, cihazların bakım maliyetlerini oldukça düşürmektedir. Bu sayede quantometreler, işletme giderlerinin takibi amacıyla yapılan ikincil ölçümlemelerde en yaygın kullanılan cihazlardır.

 

Quantometreler, bir yönüyle diğer sayaç tiplerinin öne geçmektedir. Oldukça basit bir sisteme sahip bu cihazlara, ölçüm kalitesini artıracak birçok yardımcı cihaz adapte edilebilmektedir. Harici pulse sensörleri, hacim düzenleyici korrektörler ve veri kaydediciler bu sayaç tiplerine kolayca entegre edilebilmektedir. Bu sayede çalışma sıcaklığı ve basıncı gibi ölçümü etkileyen faktörlerin etkisi minimuma indirgenebilmektedir. Ticari ve sınai kullanımda işletmelere; kayıpların tespiti, üretim maliyetlerinin hesaplanması vb. konularda ciddi bir avantaj sunmaktadır. Türbinmetre tip sayaçlardan farklı olarak, bu cihazlar doğalgazın faturalandırma aşamasında kullanılmazlar.

 

Bu tip sayaçların gövde üretiminde yaygın olarak alüminyum kullanılmaktadır. Montajı da oldukça kolay olan bu cihazlar genelde flanşlı, sandviç ve dişli bağlantı modelleri ile satışa sunulmaktadırlar.

 

İşletmelere sunduğu birçok avantaj ile quantometreler, üretim girdilerinin kontrol altında tutulmasını sağlayarak kar maksimizasyonuna katkıda bulunurlar. Özellikle yüksek miktarlarda doğalgaz tüketimi yapan işletmelerin ölçülebilirlik acısından en büyük yardımcısı olmaktadırlar. Dünya genelinde artan enerji maliyetleriyse bu sayaçların önemini artırmaktadır.

 

İleri düzey teknoloji ve KALEKALIP tecrübesiyle üretilmiş Quantometreler, üretimde gücü kontrol altına almanız için tasarlanmıştır.