Biz Kimiz?

Şirketimiz, Kalekalıp Makina ve Kalıp Sanayii A.Ş. 1969 yılında, ülke sanayine hizmet etmek üzere kurulmuş olup, Kale Grubu’na ait 17 şirketten biridir. Kale Grubu’nun 65 yılı aşan sanayicilik deneyiminin önemli bir halkası olan Kalekalıp, Kalıp imalatı ile başlayan üretimine Doğal Gaz Sayaçlarını da ekleyerek ürün gamını genişletmiştir. Şu an, Gaz Ekipmanları ve Sanayi olmak üzere iki bölümde; 150 beyaz yakalı, 325 mavi yakalı personeli ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Şirketimiz, Kalekalıp Makina ve Kalıp Sanayii A.Ş. 1969 yılında, ülke sanayine hizmet etmek üzere kurulmuş olup, Kale Grubu’na ait 17 şirketten biridir. Kale Grubu’nun 65 yılı aşan sanayicilik deneyiminin önemli bir halkası olan Kalekalıp, Kalıp imalatı ile başlayan üretimine Doğal Gaz Sayaçlarını da ekleyerek ürün gamını genişletmiştir. Şu an, Gaz Ekipmanları ve Sanayi olmak üzere iki bölümde; 150 beyaz yakalı, 325 mavi yakalı personeli ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Kalekalıp, 1991’de Doğal Gaz Bölümünü kurmuştur. Yine aynı yıl içinde, doğal gaz ekipmanları konusunda dünyanın en yüksek ve gelişmiş standartlarına sahip ülkesi olan Hollanda da, yerleşik Instromet firmasıyla yaptığı lisans anlaşmasıyla G4 tipi doğal gaz sayaçları üretimi için gerekli yatırımlara başlamıştır. İlk yıl içinde, gerekli cihaz ve ekipmanların tamamlanmasıyla montaj ve test işlemlerini de bünyesinde başlatan Kalekalıp Doğal Gaz Bölümü, 1994 yılı içinde seri üretime geçmiştir. Ukrayna’da kurduğu, Kalekalıp Ukraine Ltd. Şirketi ile Mayıs 1998’de, bu ülkede de üretimlerine başlamıştır.

Kalekalıp Gaz Ekipmanları bölümü; SI-G4 Konut Tipi Sayaçlar, G6 tipi körüklü sayaçlar, G-4 EM Ön Ödemeli Elektronik Sayaçlar,, Gaz Regülatörleri ve Basınç Düşürme İstasyonları imalatlarıyla, ürün portföyünü geliştirmiş; yine kojenerasyon sektöründe uzman enerji bölümü ile birleşip, 2003 yılı itibarıyla Kale Enerji Direktörlüğünü kurmuştur. Kaleenerji olarak, BOTAŞ, İGDAŞ gibi ilgili tüm makamlarca onanmış- kabul edilmiş olarak ev ve sanayi tipi sayaçlar, her türlü basınç ve debi de RMS A-B-C tipi istasyonların imalatını yapmıştır. Ayrıca, taahhüt bölümümüz ile beraber, ihtiyaca göre çeşitli alt taşeronlar kullanarak ya da konsorsiyumlar oluşturarak, ilgi alanımıza giren konularda anahtar teslim projeler gerçekleştirilmiştir. Firmamız, EN ISO 9001:2015, TSE, NMI gibi birçok onay ve Kalite belgeleri, ileri teknolojide, hassas işçilikle ve yüksek kalitede imalat yapmaktadır.

Kalekalıp teknolojideki son gelişmeleri çok yakından takip ederek Smart Sayaçlar konusunda yurt dışı partner firmaları ile beraber yatırımlar yapmakta olup yakın gelecekte ülkemizde de kullanılacak Ultrasonik ve Uzaktan Okumalı Smart Sayaçlar üzerinde çalışmalarına devam etmektedir.

  • Kalekalıp Makina ve Kalıp Sanayi A.Ş. 1969 yılında kurulmuş olup Kale Grubuna ait 17 şirketten bir tanesidir.
  • 1991 yılında Doğalgaz Sayaçları Bölümü kurularak 1994 yılında da sayaç satışına başlandı.
  • Günümüzde 20.680 m2 kapalı alanda kurulu fabrikada, 2.500 m2 Diyaframlı sayaç üretimi, 650 m2 endüstriyel sayaç üretimi ve 1.300 m2 plastik enjeksiyon tesisi ile kendi bünyesinde üretim yapar.
  • Konut ve sanayi kullanımına uygun olmak üzere Diyaframlı, Rotary ve Türbin doğalgaz sayaçlarını müşterilerine sunar.
  • Uzman kadrosu ile daima müşterilerinin beklentilerine karşılık verir.
  • Yetkin servis olanakları ile hem konut tipi hem sanayi tipi sayaçların servis ve bakım hizmetlerini titizlikle gerçekleştirir.
500.000
Konut tipi sayaç yıllık üretim
6.000 ad/yıl
Sanayi tipi sayaç yıllık üretim
G1.6 - G1000
arası kalibrasyon kapasitesi
70.000 ad/yıl
Periyodik Kontrol Kapasitesi:

Önemli Tarihler

1991
Instroment Lisansı altında Diyaframlı G4 Sayaç Üretimine Başlandı
1997
Servis regülatörü üretimine başlandı.
1999
Sayaç kalibrasyon üniteleri üretimine başlandı
2002
Basınç düşürücü istasyon üretimine başlandı.
2003
Kendi tasarımı ile G4 üretimine başlandı.
2004
iMeter markası ile Rotarymetre üretimine başlandı.
2007
Botaş’tan RMS-A sertifikası alındı.
2009
Yurtdışı servis regülatörü projeleri yapıldı
2012
Dresser markası ile Rotarymetre ve Türbinmetre parçaları üretimine başlandı.
2019
Pietro Fiorentini markası ile Rotarymetre üretimine devam edildi.
2022
Yeni tip KS G4 diyaframlı sayaç üretimine başlandı.