Yüksek doğruluk, yüksek ölçüm aralığı, yüksek peformans: "en iyisi"

 

Türbinmetre

Kullanımına ilk kez 18. yy.nın sonlarında rastlanan türbinmetreler, Reinhard Woltman tarafından geliştirilen akış ölçüm cihazlarıdır. Doğalgaz ölçümünde kullanılmadan öncelerinde oldukça farklı temiz akışkanın ölçülmesine yardımcı olmuşlardır. Türbinmetrelerin doğalgaz ölçümü için kullanılmaya başlaması ise 20. yy.ın ortalarına denk gelmektedir. Ağırlıklı olarak sınai uygulamalarda görünen bu sayaçların iletim, dağıtım ve üretim gibi alanlarda da kullanımı yaygındır.

 

 Bu cihazların içinde bulunan türbin çarkları, temiz akışkanların hızıyla oluşan hareketi rotora iletir ve rotordan da numaratöre bilgi aktarımı gerçekleştirilir. Türbin çarklarının imalatında alüminyum, poliasetal vb. malzemeler kullanılabilmektedir. Bu sayaçlar ancak yüksek debilerde hassas ölçüm yaptıkları için ev ve küçük işletmelerde kullanıma uygun değildir.

 

Türbin sayaçların çalışma mantığında gaz, türbinin çarklarına çarpar ve açısal bir hareket meydana getirir. Akışkanın verdiği hareketle rotor ivmelenmeye başlar ve çarklarda oluşan sürtünme kuvveti takip eden süreçte giderek azalır. Doğalgaz ölçümü için kullanılan türbin metre çarkları, sıvı ölçümünde kullanılanlara nazaran daha kapalı kanatçık açılarına ihtiyaç duyar. Bunun sebebi sayaç içinde istenilen hızın sıvılardan daha düşük olmasıdır. Bu cihazlar gazın debi miktarını m3 cinsinden ölçümleyerek mekanik numaratörlere aktarırlar. Sayaçların içinde kullanılacak çark şekli ve materyal seçimi üreticinin inisiyatifine göre farklılık gösterebilir.  

 

Türbin sayaçlar, kalibrasyon işlemleri gerçekleştirildiğinde uzun süre sorunsuz kullanılabilmektedir. Yine de bu cihazlarda en verimli ölçüm sonuçlarını almanın altın kuralı sayaçtan önceki aktarım hattında gazın doğru bir ivmelenme yakalayabilmesidir. Bunun için de sayaçtan önceki boru hattının yeterli uzunlukta olması gerekir. Bu, türbin sayaçları quanto metrelerden ayıran belirleyici özelliktir. Bu nedenle gözlem için tercih edilmezler.

 

İleri düzey teknoloji ve KALEKALIP tecrübesiyle üretilmiş türbinmetreler, en hassas ölçümler için tasarlanmıştır.